Szczepienie – czy warto oraz czy jest to dla nas bezpieczne?

Czy szczepienie istotnie zabezpiecza nas przed schorzeniami? Czy niesie to za sobą efekty uboczne? Jak często musimy się szczepić? Niżej odszukacie kilka odpowiedzi na te zapytania oraz dowiecie się czy należałoby się szczepić?

Szczepionki to jeden z najogromniejszych sukcesów dziedziny medycznej. Zapewniają, że nie zachorujemy na daną chorobę bądź też przejdziemy ją o dużo łagodniej oraz unikniemy niebezpieczeństwa niebezpiecznych powikłań. To właśnie dzięki szczepieniom udało się zniwelować lub ewentualnie zmniejszyć ilość zachorowań na wiele znacznych schorzeń. Preparat ma za zadanie pobudzić nasz układ odpornościowy do wytworzenia wytrzymałości przeciwko chorobie, z reguły zakaźnej. Szczepienia są zwłaszcza ważne dla dzieci, jakie są o wiele bardziej narażone na niebezpieczeństwo zachorowań oraz powikłań z tym połączonych. Skąd wobec tego niepewności, żeby zabezpieczać się w ten sposób?

Wątpliwości wynikają prawdopodobnie stąd, że mimo wszystko jest to produkt biologiczny, jaki działa tylko wtenczas, gdy organizm ludzki właściwie na niego zareaguje. Wiele zależy od człowieka. W tym przypadku fundamentalną rolę gra układ immunologiczny, jaki przez szczepionkę jest zmuszony do wysiłku. Wiele również zależy od rodzaju szczepionki i indywidualnych cech układu immunologicznego. Są w stanie występować powikłania powiązane z przyjmowaniem szczepień, przede wszystkim u młodych ludzi, jednak są to niesłychanie rzadkie przypadki.

Szczepienie u maluchów

W minionym czasie pojawiło się dużo pytań na temat tego, czy dzieci rzeczywiście muszą być szczepione. Rodzice wahają się czy szczepić młodych ludzi. Mimo to odpowiedź jest bezdyskusyjna: trzeba. W Polsce istnieją obligatoryjne szczepienia dla dzieci, które są bezpłatne oraz poboczne, zalecane, za jakie należy zapłacić. Do tych pierwszych zaliczane są m.in. szczepienia przeciw gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby rodzaju B, tężcowi oraz krztuścowi, a także śwince, różyczce lub odrze.

Układ immunologiczny dziecka nie jest zachwycający, przez co maluch znacznie bardziej narażony jest na atak bakterii, przed którymi nie potrafi się obronić. Niezmiernie istotne, aby zadbać o szczepienia jak najwcześniej, ponieważ już paru tygodniowe dziecko narażone jest na takie choroby jak ospa, tężec lub krztusiec. Brak odpowiedniej ochrony może łączyć się również z poważnymi utrudnieniami.

Szczepienie dorosłych

Szczepienia u dorosłych są także ważne. To one najpoprawniej chronią nasz organizm przed mikroorganizmami oraz wirusami. To właśnie dzięki szczepieniom nasz organizm może być chroniony przed wieloma chorobami, które niosą za sobą podniesione ryzyko zakażeń, przede wszystkim u osób starszych. Istnieje grupa ludzi, którzy w dalszym ciągu nie są odporni na choroby wirusowe banalne dla wieku dziecięcego (ospa wietrzna, różyczka, odra).

Takie schorzenia u osób dorosłych mogą mieć znacznie cięższy przebieg i prowadzić do znacznych powikłań. Są w stanie stanowić także zagrożenie, np. w czasie ciąży. Należałoby zatem zadbać o godziwą ochronę w postaci szczepień. Osoby dorosłe są w stanie zaszczepić się m.in. przeciwko pneumokokom, kokluszowi, grypie czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *